Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy
ul. Prusicka 12, 55-100 Trzebnica
Dziś jest środa 28 lutego
Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
PRZEJDŹ DO DZIAŁU
SPORT
KULTURA
Zapisz się do newslettera!

Trzebnicka Orkiestra Dęta

Uświetniają ważne uroczystości, tworzą podniosły nastrój, są nieodłącznym elementem wielu trzebnickich imprez... Mowa oczywiście o Trzebnickiej Orkiestrze Dętej.

 

Orkiestrę Dętą tworzy około 20 osób, w tym ludzie dorośli oraz dwie osoby reprezentujące młodzież. Od lat współpracuje ze sobą ta sama grupa osób. Za 2, może 3 lata mam w planie zaprosić do orkiestry nowych członków, których teraz kształci szkoła muzyczna – mówi dyrygent, Tomasz Świńczyk. W skład instrumentalny wchodzą trąbki, klarnety, flety, puzony, saksofony, tuby, perkusja i saksohorny (saksofon tenorowy, barytonowy lub eufonium). Członkowie orkiestry spotykają się na próbach dwa razy w tygodniu. W poniedziałki kapelmistrz ćwiczy z muzykami indywidualnie, zaś w czwartki spotyka się cała orkiestra. Podczas próby „dęciaki” szlifują ograne, nauczone już utwory oraz poznają nowe czytając z nut a vista. Przeciętnie próba trwa dwie godziny. Bywają też spotkania podczas których orkiestra ćwiczy wspólnie z mażoretkami. Takie próby są nieodzowne by zsynchronizować kroki mażoretek z dźwiękami orkiestry.

Repertuar dobieramy wspólnie – opowiada dyrygent – mamy utwory marszowe, patriotyczne i rozrywkowe, przykładowo: „Wonderful world”, „Mercy, mercy”, „How deep is your love” - wymienia. Orkiestra koncertuje głównie na terenie Gminy Trzebnica oraz w ościennych miejscowościach.

Dyrygent, Tomasz Świńczyk pochodzi z Bielska Białej, gdzie będąc w szkole podstawowej uczęszczał na zajęcia do ogniska muzycznego, ucząc się gry na fortepianie. Naukę gry na trąbce rozpoczął w Wojskowym Liceum w Gdańsku. Studia ukończył na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu równolegle pracując. Obecnie jest żołnierzem – trębaczem w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, nauczycielem w Szkole Muzycznej im. prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy oraz kapelmistrzem Trzebnickiej Orkiestry Dętej którą prowadzi już od 8 lat. Nic więc dziwnego, że pod okiem tak wykwalifikowanego i doświadczonego muzyka nasza orkiestra tak dobrze się rozwija a jej wykonania są miłe dla ucha.

Najbliższa okazja by usłyszeć naszą orkiestrę dętą będzie 17 maja podczas Parady Orkiestr Dętych.

 

Harmonogram prób:

środy 18:00 - 20:00 (wejście od podwórka)